University of Pécs logo University of Pécs
Faculty of Engineering and Information Technology
University of Pécs
Faculty of Engineering and Information Technology

Jubileumi Díszoklevél Átadó Ünnepséggel egybekötött Alumni Találkozó

Először tartottunk jubileumi díszoklevél-átadót karunkon a PTE MIK jogelőd intézményeiben 50 éve diplomát szerzett műszaki végzettségű egykori hallgatók számára, és ugyanezen a napon, 2024. június 22-én rendeztük meg a valamikor itt végzett hallgatók első kari alumni-találkozóját. Mindkét eseményt élénk érdeklődés kísérte, a viszontlátás öröme, az alma materbe való visszatérés számos régi emléket hívott elő a megjelentekben. A délelőtti díszoklevél-átadó ünnepélyes hangulata, majd délután az alumni-találkozó résztvevőinek kampusztúrája, a sok év utáni találkozás és egymásra találás a „Pollack-közösséghez” való tartozást erősíti. A kar a jövőben hagyományteremtő szándékkal minden évben megrendezi majd ezt a két eseményt.

Az előző években a Pécsi Tudományegyetem központilag rendezte meg a PTE-n vagy jogelőd intézményeiben 50, 60, 65, 70 vagy 75 éve diplomát szerzettek jubileumi díszoklevél-átadó ünnepségét, 2024-től azonban már a karok emlékeznek meg e jeles évfordulókról. A Pollack Mihály Műszaki Főiskolát 1970-ben alapították, 1995. július 1-jétől integrálódott egyetemi karként először a Janus Pannonius Tudományegyetem, majd 2000-től új nevén Pécsi Tudományegyetem szervezetébe. Mivel a PTE MIK elődintézményei Pollack Mihály nevét viselték, ezért az egykor itt végzettek is „pollackosnak” nevezik magukat és így is emlegették a régvolt időket. A délelőtti díszoklevél-átadó ünnepségen dr. Medvegy Gabriella dékán köszöntője után azok a szakos, tanszéki képviselők adták át az 50 éve itt végzetteknek az aranydiplomát, akik a valamikori szakok mai képviselői. Az ünnepséget követő állófogadás kiváló alkalmat teremtett a régi emlékek felidézésére.

A kar ugyanezen nap délutánján tartotta első hivatalos alumni-találkozóját, amelyre a díszoklevél-átadó résztvevői közül is többen eljöttek. Az egyes évfolyamok maguk is szerveztek és szerveznek találkozókat, a mostani alkalom újdonsága, hogy ezt az eseményt a kar kezdeményezte, széles körben megszólítva a volt hallgatókat. A meghívásra az oktatási intézmény szinte minden korszakából érkeztek egykori hallgatók – több mint 170-en regisztráltak –, hogy találkozzanak a régi iskolatársakkal, illetve megismerjék egykori alma materük jelenét. Dr. Zagorácz Márk dékánhelyettes köszöntése után megnézhették a kar 50 éves évfordulójára készült, az intézmény történetét és jelenlegi életét bemutató filmet, majd az E81 előtti tetőteraszon a PTE cheerleading csoportja egy vidám, táncos műsort adott elő. Ezután az alumni-találkozó résztvevői egy kampusztúrán járhatták végig a kar laborjait, intézeteit, ahol az egyes helyek szakmai képviselői tájékoztatták őket az ott folyó munkáról, korszerű felszerelésekről. A nap további részében zajlottak az évfolyam-találkozók sok közös emlék felelevenítésével.

„Az alumni-találkozó megszervezésével egyfajta közösségépítés a célunk, magunk is látjuk, hogy a nagyvilágban nagyon jól működnek azok a közösségek, ahol az alma mater köti össze a jelenlegi és az egykori diákokat. Egyrészről a régi diákok egymással való kapcsolattartásának lehetőségét szeretnénk elősegíteni, mintegy keretet adni az adott évenkénti találkozóknak, másrészt amint láthatóvá és elérhetővé válik az alumni-közösség, összekötni a jelenlegi hallgatóinkkal. Ennek az is a praktikus előnye, hogy nagyon sok volt hallgatónk a karunkon szerzett szakmájában dolgozik, és akár a munkája, akár egyéb tevékenysége kapcsán szüksége lehet frissen végzett szakemberekre” – mondja dr. Zagorácz Márk, a PTE MIK dékánhelyettese. Azt is hozzáteszi: ezáltal egyfajta mentori kapcsolódást is megteremtenek, amely által a képzések során a már élet- és szakmai tapasztalattal rendelkező volt hallgatók segítséget nyújtanak a mostani hallgatóknak, ezzel segítve az előmenetelüket, a tanulmányaikat, a szakmai felkészülésüket. Azért is fontos lehet a PTE MIK alumniközösségének megszervezése, mert ezzel az egykori hallgatók számára is szeretnék megismertetni és bővíteni a PTE-alumnitagsággal járó előnyöket és kedvezményeket.

„Bízunk benne, hogy ha a jövőben egy bejáratott időpontban tudjuk megszervezni a díszoklevél-átadót és az alumni-találkozót, az első alkalmon megjelentek létszámának többszörösét tudjuk hívni és vendégül látni a karon. Tervezzük, hogy az egykor az intézményben dolgozó oktatók, tanárok éves találkozóját is erre a napra szervezzük, így a volt diákok és egykori tanáraik is újra egymásra találhatnak. Már készül karunk alumniközösségének honlapja, amely várhatóan ez év őszétől a virtuális térben is lehetővé teszi az egykori intézménnyel, valamint a volt évfolyamtársakkal való szakmai és társas kapcsolódást” – tájékoztat dr. Zagorácz Márk.

Az eseményről készült képgaléria itt érhető el: https://pin.it/1cNvNwj5z 


/Fotó: Csortos Szabolcs, UNIV Pécs/