3D nyomtató szakkör
A Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara stratégiai partnerségben a PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnáziumával 3D nyomtató szakkört hirdet gimnáziumi tanulók számára.
A program 2018-2021 között az EFOP-3.4.4-16-2017-00004 számú, „A felsőoktatásba való bekerülést elősegítő készségfejlesztő és kommunikációs programok megvalósítása, valamint az MTMI szakok népszerűsítése a Pécsi Tudományegyetemen” című pályázat finanszírozásával került megvalósításra.
Az idei szakkör lezárult, így vall az élményeiről az egyik résztvevő:
„Az idei tanévben is megrendezésre került a 3D nyomató szakkör, amire most én is jelentkeztem. A döntésemet az indokolta, hogy érdekelt, hogyan működik a 3D nyomtatás (és természetesen a MIK-en beváltható 50 intézményi pont is kecsegető volt számomra, ahogy gondolom mások számára is).
Az első alkalommal megismertük hogyan működnek a 3D nyomtatók, milyen nyomtatási módok vannak, illetve mire lehet használni ezt a technológiát.
Őszintén szólva, már ez is nagyon érdekes volt, mert nem gondoltam volna, hogy ennyi helyen alkalmazzák; az orvostudománytól kezdve az űrkutatásig. A következő alkalmakon megtanultuk a Tinkercad és a Blender alapjait, majd ezekkel a programokkal saját dísztárgyakat terveztünk.
Először kicsit bonyolultnak tűnt a használatuk, de szerintem mindannyian hamar belejöttünk. Készítettünk irattartót, nyitható kisdobozt, sakkfigurát, majd az utolsó foglalkozásokon 3D szkennerrel beszkenneltek minket, és ki lettünk mi magunk is nyomtatva.
Volt egy különleges nap is, amikor az egyetem 3D nyomató laborjába látogattunk el, ahol élőben is láthattuk a különböző működésű és feladatú nyomtatókat.
Az egész program sikeréhez az is sokat hozzátett, hogy nagyon jó hangulatban teltek a foglalkozások annak ellenére, hogy viszonylag kései időkben voltak tartva és nem azonos évfolyamokra járunk. Ha valaki lemaradt vagy elakadt, nyugodtan fordulhatott a csoportból bárkihez segítségért és természetesen tanáraink is mindig ott voltak mellettünk, ha valami nehézségbe botlottunk.
Összességében a 3D nyomtató szakkör szuper élmény volt, amellett, hogy megtanultuk használni ezeket a tervező programokat, megérezhettük azt, hogy milyen, mikor tervezéseink megelevenedtek és a kezünkbe vehetjük őket. Nekem személy szerint ez volt az első alkalom, hogy ilyen technológiával dolgoztam, de már most tudom, hogy nem ez volt az utolsó. Hálás vagyok és köszönöm tanárainknak, az iskolánknak és a PTE MIK munkatársainak a velünk való törődést és a nagyszerű élményeket. „
A PTE Babits Gimnázium által készített beszámolók a korábbi évekről itt elérhetőek
https://babits.pte.hu/cikkek/beszamolo_a_3d_szakkor_2021_oszi_fordulojarol
https://www.babitsma.hu/2021/03/a-3d-nyomtatasban-rejlo-lehetosegek.html
https://babits.pte.hu/cikkek/beszamolo_3d_tervezo_es_nyomtato_szakkorrol